Odszkodowanie za wypadek na nartach podczas ferii zimowych
JAKIE SĄ TWOJE PRAWA?
Sporty zimowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szczególnie podczas ferii zimowych coraz więcej osób decyduje się na aktywny wypoczynek w górach. Jazda na nartach czy snowboardzie to sporty dające wiele adrenaliny i przyjemności, lecz niestety należą do aktywności obarczonych wysokim ryzykiem kontuzji i wypadków. Warto wiedzieć, że ofiarom wypadków na stoku przysługuje odszkodowanie za wypadek na nartach, odszkodowanie za wypadek na snowboardzie lub ogólnie – odszkodowanie za wypadek na stoku, bo może do niego dojść nie tylko podczas jazdy. Jakie są prawa poszkodowanych, o czym warto pamiętać przed wyjazdem i jak zachowywać się na stoku? O tym wszystkim piszemy poniżej.
Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek na stoku?
Odpowiedzialność za wypadek na stoku ponosi sprawca działania, ale też zaniechania. Oznacza to, że do wypadków dochodzić może zarówno z winy nieprawidłowego zachowania podczas jazdy, ale również z powodu np. złego przygotowania infrastruktury. Najczęściej do wypadków dochodzi, ponieważ:
- Poszkodowany w wypadku nie zachował szczególnej ostrożności na stoku, wybrał trasę zjazdową niedostosowaną do swoich umiejętności lub nie stosował się do regulaminu stoku;
- Inny narciarz lub snowboardzista nie przestrzegał zasad bezpieczeństwa na stoku lub nie zachował należytej ostrożności i w wyniku tego wjechał w innego uczestnika ruchu na stoku;
- Operator stoku lub właściciel ośrodka narciarskiego dopuścił się zaniedbań w utrzymaniu infrastruktury, np. trasy zjazdowe nie były odpowiednio przygotowane czy oznaczone lub wyciąg był niesprawny, chodniki oblodzone;
- Instruktor nauki jazdy na nartach lub snowboardzie niewłaściwie zachowywał się na stoku i swoim niedopatrzeniem dopuścił do wypadku;
- Wypożyczalnia sprzętu oferowała wadliwy, źle przygotowany do jazdy sprzęt i w wyniku jego stanu doszło do wypadku na stoku.
Za jakiego tytułu można uzyskać odszkodowanie za wypadek na stoku?
Odszkodowanie za wypadek na stoku może obejmować:
- Odszkodowanie za poniesione koszty leczenia i rehabilitacji związane z leczeniem urazu, który powstał w wyniku wypadku na stoku. Można więc ubiegać się o zwrot kosztów za lekarstwa, sprzęt ortopedyczny czy prywatne zabiegi medyczne.
- Odszkodowanie na utracone dochody, o ile w wyniku wypadku poszkodowany nie może pracować przez dłuższy czas, przysługuje mu odszkodowanie za utracone w tym czasie przychody.
- Odszkodowanie za uszkodzenie mieni, jeśli w wyniku wypadku doszło do uszkodzenia sprzętu narciarskiego lub innych rzeczy osobistych, można starać się o odszkodowanie za straty materialne.
- Dodatkowo, można ubiegać się o odszkodowanie za odczuwany w wyniku wypadku ból fizyczny lub psychiczny. Jeżeli w wyniku wypadku na stoku narciarskim doszło do trwałego uszczerbku na zdrowiu, poszkodowany może ubiegać się o rentę.
Jak ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na nartach?
Aby móc skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za wypadek na stroku narciarskim należy wykonać następujące kroki:
- Zgromadzić dowody i zgłosić wypadek – należy bezzwłocznie zgłosić zdarzenie odpowiednim służbom ratunkowym lub pracownikom ośrodka narciarskiego. Jeżeli przy zdarzeniu obecni byli świadkowie, dobrze jest uzyskać ich zeznania lub dane kontaktowe. Dobrze jest też od razu wykonać zdjęcia np. stoku czy użytkowanego sprzętu.
- Zgromadzić dokumentację medyczną – jest to niezbędny krok w celu ubiegania się o odszkodowanie, ponieważ bez dowodów na poniesione obrażenia nie będzie można udowodnić, że się ich doświadczyło. Należy zgromadzić wszelkiego rodzaju dokumentację medyczną, zaświadczenia lekarskie, recepty, rachunki za leki i sprzęt ortopedyczny.
- Zgłosić roszczenie do odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeń – po ustaleniu sprawcy wypadku na stoku należy zgłosić się do ubezpieczyciela, u którego winny wypadku ma wykupioną polisę. Może to być OC innego narciarza lub właściciela stoku czy wypożyczalni sprzętu narciarskiego.
W przypadku uzyskania odszkodowania za wypadek na nartach nieoceniona może się okazać pomoc doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która pomoże w ustaleniu odpowiedzialności za wypadek i wywalczy najwyżej odszkodowanie.
Jak działa Polska Kancelaria Pomocy Poszkodowanym?
- Bezpłatnie analizujemy sprawę.
- Podpisujemy umowę na jasnych warunkach.
- Pomagamy poszkodowanym w zgromadzeniu dokumentów.
- Występujemy do Towarzystwa Ubezpieczeń i prowadzimy negocjacje. Jeżeli jest taka potrzeba, kierujemy sprawę do sądu i reprezentujemy klienta na każdym etapie sprawy.
- Klient ma stały wgląd do postępów w swojej sprawie na platformie CRM.
- Następuje wypłata odszkodowania bezpośrednio na konto klienta.
- Nasze wynagrodzenie to procent od wywalczonego odszkodowania, który ustalamy indywidualnie.
O czym warto pamiętać przed wyjazdem na narty i podczas jazdy na stoku?
Aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem na stoku i uniknąć problemów związanych z wypadkami na nartach, warto przed wyjazdem zadbać o kilka istotnych kwestii:
- Zakup odpowiedniego ubezpieczenia narciarskiego, które obejmuje zarówno wypadki, jak i ewentualną odpowiedzialność cywilną. Przed wykupieniem polisy upewnij się, że zawiera OC na wypadek, gdybyś to ty spowodował wypadek i NNW, które przyda się w sytuacji, gdy nie uda się ustalić sprawcy wypadku.
- Szkolenie narciarskie – nawet jeśli jesteś doskonałym narciarzem, warto odświeżyć swoje umiejętności pod okiem instruktora, zwłaszcza jeżeli miałeś dłuższą przerwę od jazdy.
- Zapoznanie się z regulaminem obiektu – stosowanie się do określonych w regulaminie zasad, ale też etykiety na stoku, do której należy odpowiednia prędkość, zachowanie ostrożności w zakrętach czy odpowiedni strój, z pewnością znacznie zredukuje ryzyko wypadku.
- Zadbanie o sprzęt – jeżeli posiadasz swój sprzęt, poddaj go niezbędnej konserwacji, a jeżeli wypożyczasz wyposażenie sprawdź opinie o wybranej przez siebie wypożyczalni sprzętu i skorzystaj tylko z polecanego miejsca, uprzednio sprawdzając też stan oferowanego sprzętu. Wybieraj też kolorowe elementy ubioru, np. kask w odblaskowym kolorze – wtedy będziesz lepiej widziany na stoku przez innych jego użytkowników.
- Nie pij alkoholu podczas jazdy – jeżeli ulegniesz wypadkowi będąc pod wpływem alkoholu może to wpłynąć na postępowanie odszkodowawcze i pozbawić cię należnych świadczeń.
Pamiętaj, że obowiązkiem uczestników wypadku na stoku jest wezwanie odpowiednich służb i udzielenie niezbędnej pomocy poszkodowanym. Za nieudzielenie pomocy grozi odpowiedzialność karna!