Co się stało

Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym

NA ŚLISKIM CHODNIKU, PRZYSTANKU I W INNYCH MIEJSCACH

Wypadki w miejscach publicznych nie należą do rzadkości – w okresie jesienno-zimowym szpitalne SOR-y przepełniają się osobami z urazami kończyn górnych lub dolnych, do których doszło na oblodzonych chodnikach czy przystankach. Do niebezpiecznych zdarzeń w miejscach publicznych dochodzi jednak przez cały rok – poszkodowani upadają na nierównych chodnikach, ślizgają się na mokrej podłodze w centrum handlowym, ulegają wypadkom z powodu niesprawnego wyposażenia sklepu. Takie z pozoru drobne wypadki prowadzić mogą do uszkodzenia mienia lub poważnych urazów, a nawet utraty zdrowia i życia.

W takich przypadkach osoba poszkodowana ma prawo ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym. Jeżeli jesteś ofiarą takiego zdarzenia, doznałeś kontuzji w wyniku upadku na śliskiej nawierzchni, wypadku na przystanku czy innym publicznym terenie, sprawdź, jakie masz prawa oraz jak możesz dochodzić swoich roszczeń. Czy przysługuje ci odszkodwanie za złamanie ręki na śliskim chodniku?

Jakiego typu wypadki kwalifikują się do uzyskania odszkodowania?

Odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym przysługuje osobom, które odniosły obrażenia w wyniku zaniedbań polegających na niezabezpieczeniu i zaniedbaniu stanu przestrzeni publicznych. Do najpopularniejszych tego typu wypadków należy:

  • Upadek na śliskim, nieodśnieżonym chodniku lub przystanku autobusowym,
  • Upadek ze schodów w miejscu użyteczności publicznej, np. zejście do przejścia podziemnego,
  • Wypadek na placu zabaw,
  • Upadek na śliskiej, niezabezpieczonej podłodze w sklepie.

Aby móc ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym należy pamiętać, że bezpośrednią przyczyną wypadku musi być zły stan techniczny użytkowanej nawierzchni czy sprzętu wynikające z zaniedbań właścicieli, nadzorców.

Ważne, aby do wypadku nie doszło z winy poszkodowanego, np. w wyniku nieprawidłowego użytkowania nawierzchni czy sprzętu (przykład: jeżeli na placu zabaw doszło do wypadku dziecka w wieku 15 lat, a w regulaminie jest zaznaczone, że sprzęty, które się na nim znajdują przeznaczone są dla dzieci w wieku do 12 lat, to wtedy uzyskanie odszkodowania może być niemożliwe).

Kto ponosi odpowiedzialność za wypadek w miejscu publicznym?

Za wypadki w miejscach publicznych odpowiedzialność ponoszą organy, osoby lub firmy administrujące danym miejscem, najczęściej są to:

  • Lokalne władze – urzędy gmin, miast i inne organy administracyjne, które są odpowiedzialne za utrzymanie dróg, chodników, placów zabaw, parków czy przystanków komunikacyjnych. Jeżeli do wypadku doszło w wyniku ich zaniedbania, np. niewłaściwego odśnieżenia chodników, złego zabezpieczenia remontowanych budynków czy braku konserwacji urządzeń na placach zabaw, należy ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym z ich winy.
  • Wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe – chodniki czy place zabaw na terenach osiedli mieszkaniowych, a także klatki schodowe w blokach zarządzane są przez wspólnoty lub spółdzielnie mieszkaniowe, wobec których należy zgłaszać roszczenia po wypadkach. Jeżeli dana wspólnota oddała pod administrację swoje tereny zewnętrznej firmie, wtedy ona ponosi odpowiedzialność za wypadek.
  • Firmy prywatne – jeśli wypadek miał miejsce na terenie, który należy do firmy prywatnej, jak np. galeria handlowa, klub fitness, parking, odpowiedzialność ponosi właściciel obiektu lub jego zarządca.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym?

Aby móc skutecznie ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu publicznym należy wykonać następujące kroki:

  1. Dokumentacja miejsca wypadku – istotne dla procesu odszkodowawczego jest zebranie jak najwięcej dowodów na to, że do wypadku doszło z powodu np. złego stanu nawierzchni. W celu dokumentacji zdarzenia przede wszystkim należy zrobić zdjęcia miejsca wypadku, oznaczyć je datą i godziną zdarzenia, a także opisać okoliczności zdarzenia. Jeżeli zdarzenie widzieli świadkowie, dobrze jest uzyskać ich zeznania lub dane kontaktowe.
  2. Zgłoszenie wypadku – zdarzenie należy zgłosić odpowiednim służbom, np. straży miejskiej lub policji, zwłaszcza gdy w wyniku wypadku doszło do obrażeń ciała. Zgłoszenia dokonać można również pracownikom danego obiektu publicznego, np. galerii handlowej – taki pracownik powinien spisać protokół zdarzenia.
  3. Wizyta u lekarza – należy bezzwłocznie udać się do szpitala lub lekarza POZ, ewentualnie wezwać karetkę pogotowia, jeżeli stan poszkodowanego jest na tyle poważny. Niezbędne będą wszelkie dokumenty lekarskie – wypis ze szpitala, zalecenia lekarskie, zwolnienia, recepty na leki, faktury za sprzęt ortopedyczny. Bez udokumentowania obrażeń nie będzie można udowodnić, że do nich doszło, a co za tym idzie, nie będzie podstawy do wypłacenia odszkodowania.
  4. Zgłoszenie roszczenia – po zgromadzeniu wszystkich dokumentów należy złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania do właściwego towarzystwa ubezpieczeń, w którym ubezpieczony jest podmiot odpowiedzialny za wypadek. W celu szybkiego ustalenia ubezpieczyciela oraz uzyskania najwyższego możliwego odszkodowania należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kancelarii odszkodowawczej.

Polska Kancelaria Pomocy Poszkodowanym – profesjonalna pomoc w uzyskiwaniu odszkodowań

 Jak działamy?

  1. Bezpłatnie analizujemy sprawę i szacujemy kwotę odszkodowania.
  2. Podpisujemy umowę na jasnych i uczciwych warunkach.
  3. Pomagamy w zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, ustalamy Towarzystwo Ubezpieczeń.
  4. Występujemy do ubezpieczyciela - składamy wniosek o odszkodowanie.
  5. Negocjujemy kwotę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu.
  6. W imieniu klienta kierujemy sprawę na drogę sądową, jeżeli ubezpieczyciel proponuje zaniżone odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu.
  7. Prowadzimy sprawy cywilne i karne na każdym etapie - reprezentujemy klientów w sądzie.
  8. Następuje decyzja i wypłata odszkodowania.

Od czego zależy wysokość odszkodowania za wypadek w miejscu publicznym?

Na wysokość świadczenia wpływa:

  • Rodzaj obrażeń i ich skala – im poważniejsze obrażenia, tym wyższe odszkodowanie. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu (np. utrata zdolności do pracy, trwała niepełnosprawność) poszkodowany może liczyć na znacznie wyższe świadczenia. Na jego wysokość wpłynąć może również odczuwany długotrwały, przewlekły ból fizyczny, np. związany ze złamaną nogą.
  • Koszty leczenia i rehabilitacji – w toku postępowania można uzyskać pełny zwrot poniesionych kosztów leczenia i rehabilitacji.
  • Utrata zarobków – Jeśli w wyniku wypadku nie możesz wykonywać swojej pracy, masz prawo ubiegać się o rekompensatę za utracone z tego tytułu dochody.
  • Uszkodzenie mienia – jeżeli w wyniku wypadku poza szkodami fizycznymi poniesiono również szkody materialne (np. zniszczony telefon), jak najbardziej można je zaliczyć na poczet odszkodowania.

Ważne – jeżeli posiadasz prywatne ubezpieczenie na życie sprawdź, czy za wypadek w miejscu publicznym twój ubezpieczyciel wypłaci świadczenie.

O odszkodowanie mogą ubiegać się nie tylko ofiary wypadków komunikacyjnych – należy pamiętać, że poszkodowany w wyniku wypadku w miejscu publicznym również ma prawo do ubiegania się o należne świadczenia.

Przypadki

Inne wypadki losowe