Co się stało

Kiedy odszkodowanie za wypadek komunikacyjny?

Choć liczba wypadków komunikacyjnych oraz poszkodowanych i ofiar w Polsce spada, to jest ich wciąż bardzo dużo. Według raportu policji pt. "Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku" na polskich drogach było aż 21 322 wypadków, 24 743 osoby zostały ranne, a 1896 osób poniosło śmierć.

Czy wypadek komunikacyjny oznacza wyłączne zdarzenie z udziałem samochodu? Jak mówi definicja wypadku komunikacyjnego, jest to zdarzenie, które miało miejsce w ruchu lądowym, morskim lub powietrznym, brał w nim udział przynajmniej jeden pojazd mechaniczny (np. samochód, motocykl, ale również rower, hulajnoga), a efektem tego zdarzenia jest trwały lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu albo śmierć. Najczęstszym wypadkiem komunikacyjnym jest zdarzenie z udziałem samochodu osobowego.

Wypadek komunikacyjny a kolizja

Często pojęcia wypadek i kolizja stosowane są jako synonimy. Należy jednak podkreślić, że są to pojęcia oznaczające dwa różne zdarzenia. Kolizja drogowa jest to zdarzenie z udziałem pojazdu mechanicznego, w wyniku którego żadna z uczestniczących osób nie doznała uszczerbku na zdrowiu lub nie poniosła śmierci - nie ma osoby poszkodowanej. Może to być np. stłuczka.

Przyczyny wypadków komunikacyjnych w Polsce - co na temat wypadków mówią statystyki?

Winę za wypadki komunikacyjne w znacznej większości ponoszą kierujący pojazdami (90,9% wszystkich wypadków). Powodują je głównie mężczyźni, którzy byli sprawcami aż 73% wypadków. Najczęściej winni są tzw. młodzi kierowcy w wieku 18-24 lata, którzy odpowiadają za 15,8% wypadków. Według wspomnianego już raportu policji za 2022 rok, do najczęstszych przyczyn wypadków komunikacyjnych należą:

 • nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu,
 • nadmierna prędkość, niedostosowanie jej do panujących warunków,
 • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych,
 • brak bezpiecznej odległości między pojazdami,
 • nieprawidłowe wykonywanie manewrów takich jak wyprzedzanie czy skręcanie.

Warto podkreślić, że nie tylko kierowcy są winni wypadków. Również piesi powodują wypadki komunikacyjne na polskich drogach. W 2022 roku miały miejsce 1084 wypadki z winy pieszych, prawie połowa z nich spowodowana była wejściem pieszego na jezdnię tuż przed jadącym pojazdem. Podobnie jak w przypadku wypadków z winy kierowców, tu też zdecydowaną większość z nich powodują mężczyźni - z ich winy w 2022 roku było 66,1% wypadków spowodowanych przez pieszych. Co ciekawe, najwięcej wypadków komunikacyjnych ma miejsce w miesiącach letnich - w czerwcu i w lipcu.

Komu przysługuje i jak uzyskać odszkodowanie powypadkowe?

Odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego przysługuje każdej osobie poszkodowanej w takim wypadku pod warunkiem, że osoba ta nie jest sprawcą wypadku. Jeżeli poszkodowany przyczynił się do wypadku, ale jedynie w części, istnieje możliwość wypłaty odszkodowania, jednak jego kwota może okazać się niższa. Odszkodowanie należy się więc zarówno kierowcy samochodu uczestniczącego w wypadku, ale również pieszemu, rowerzyście oraz pasażerom samochodu - także tego, którego kierowca był sprawcą wypadku. Jeżeli w wyniku wypadku poszkodowany poniesie śmierć, wówczas odszkodowanie przysługuje jego bliskim. O tym, jak ubiegać się o odszkodowanie za śmierć w wypadku komunikacyjnym pisaliśmy tutaj: ODSZKODOWANIE ZA ŚMIERĆ

Odszkodowanie wypłacane jest najczęściej przez Towarzystwo Ubezpieczeń, w którym sprawca wypadku posiada polisę - wypłacane jest zatem odszkodowanie z polisy OC sprawcy. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje możliwość uzyskania odszkodowania za wypadek komunikacyjny nawet wtedy, gdy nie jest możliwe ustalenie sprawcy wypadku komunikacyjnego, ponieważ zbiegł on z miejsca wypadku lub gdy nie posiadał on ważnego ubezpieczenia – wtedy odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Aby uzyskać odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym należy zatem:

 • ustalić osobę, która spowodowała wypadek komunikacyjny oraz Towarzystwo Ubezpieczeń, w którym posiada polisę OC,
 • zgromadzić dokumentację, która pozwoli na udowodnienie winy sprawcy oraz spowodowanych szkód,
 • złożyć do Towarzystwa Ubezpieczeń wniosek wraz z dokumentacją – w tym celu dobrze jest skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii odszkodowawczej, która dopilnuje całego procesu.

Jeżeli sprawca jest nieznany, należy złożyć wniosek i dokumentację do dowolnego ubezpieczyciela, który przygotuje i przekaże dokumentację do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, a ten wypłaci odszkodowanie z tytułu wypadku komunikacyjnego.

Aby szybko i skutecznie uzyskać odszkodowanie powypadkowe najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii odszkodowawczej.

Prawnicy Polskiej Kancelarii Pomocy Poszkodowanym pomogą uzyskać wysokie odszkodowanie po wypadku komunikacyjnym. Oto jak działamy:

 1. Bezpłatnie analizujemy sprawę i szacujemy kwotę odszkodowania.
 2. Podpisujemy umowę na jasnych i uczciwych warunkach.
 3. Analizujemy dokumentację znajdującą się w aktach karnych przeciwko sprawy wypadku.
 4. Pomagamy w zgromadzeniu niezbędnej dokumentacji, ustalamy Towarzystwo Ubezpieczeń.
 5. Występujemy do podmiotu odpowiedzialnego o odszkodowanie.
 6. Negocjujemy kwotę odszkodowania za wypadek komunikacyjny.
 7. Jeżeli negocjacje nie są satysfakcjonujące, w imieniu klienta kierujemy sprawę na drogę sądową.
 8. Prowadzimy sprawy cywilne i karne na każdym etapie - reprezentujemy klientów w sądzie.
 9. Następuje wypłata odszkodowania.

Jak pokazuje nasza praktyka, ubezpieczyciele zaniżają kwoty odszkodowań, a pomoc udzielona przez PKPP pozwala uzyskać wypłatę wyższej kwoty odszkodowania. Im wyższa kwota, tym większa szansa na to, że uda się złagodzić skutki wypadku komunikacyjnego, do których należą m.in. trwały lub przejściowy uszczerbek na zdrowiu, niezdolność do pracy i utrata dochodów, pogorszenie stanu psychicznego i wiele więcej.

Nasi klienci nie ponoszą żadnych kosztów związanych z dochodzeniem odszkodowania w trakcie trwania postępowania. Nasze wynagrodzenie to indywidualnie ustalany procent od wywalczonej kwoty.

Ile wynosi wysokość odszkodowania z tytułu wypadku komunikacyjnego?

Wysokość odszkodowania zależy od wielu czynników, takich np. jak stopień uszczerbku na zdrowiu. Nasi doświadczeni prawnicy szczegółowo ustalą wszystkie czynniki mogące wpłynąć na wysokość odszkodowania.

 

Przykładowe kwoty odszkodowań za wypadki komunikacyjne, jakie wywalczyliśmy dla naszych klientów:

Pozostałe świadczenia, jakie przysługują poszkodowanemu w konsekwencji wypadku komunikacyjnego

Poza odszkodowaniem poszkodowany może ubiegać się o takie świadczenia, jak:

 • zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji,
 • renta z tytułu niezdolności do pracy,
 • zwrot kosztów utraconych dochodów
 • zadośćuczynienie po wypadku komunikacyjnym.

Jeżeli jesteś ofiarą wypadku komunikacyjnego i szukasz pomocy w uzyskaniu odszkodowania zapraszamy do kontaktu - bezpłatnie przeanalizujemy sprawę i zawalczymy o wysokie odszkodowanie.

 

test

Przypadki

Inne wypadki losowe